تکنولوژی دوم در فینال توکیو - قسمت اول

سلام  

 

همان طور که می دونید دو تکنولوژی در فینال توکیو مورد استفاده قرار گرفت. اول استفاده از نوعی دستگاه بود که به بدن تیراندازان متصل می شد و ضربان قلب آن ها را در طول مسابقه اندازه گیری می کرد و یه مانیتور به صورت بی سیم این سیگنال ها را دریافت می کرد و به بینندگان تلویزیونی نشان می داد که آن مقاله را چند روز پیش براتون ترجمه کردم و تو وب گذاشتم.  

اما دومین تکنولوژی که در فینال از آن استفاده شده مربوط می شه به داوری! یعنی دستگاهی که امتیاز تیرها رو خیلی سریع و دقیق ارائه می دهد. البته این مقاله صرفا ترجمه مقاله ورد آرچری است. طرز کار دستگاه یه کمی پیچیده است و احتمالا ترجمه اش یه کم وقت بیشتری می بره. اجازه بدهید اصل مقاله را بگذارم بعد سر فرصت سراغ طرز کار دستگاه هم می رم و ترجمه را براتون می گذارم. بنابراین  فعلا همین خلاصه از این تکنولوژی را داشته باشید.  

 

ادامه مطلب ...

 سیستم جدید امتیازدهی لیزری   

 

 

هدف ما این است که سطح تیراندازی  را بالا ببریم و آن را برای طرفداران این ورزش، رسانه ها و تیراندازان هیجان انگیزتر کنیم. فدراسیون جهانی بسیار خوشحال است که دو تکنولوژی جدید را در جام جهانی توکیو استفاده کرد که در فصل بعد هم استفاده از آن را ادامه خواهد داد.  

در اولین تکنولوژی، بینندگان تلویزیونی ضربان قلب تیراندازان را در طول مسابقه می بینند. بوسیله این تکنولوژی، بینندگان قادر خواهند بود تا با بالا و پایین رفتن ضربان قلب ورزشکاران تشخیص دهند که آنها آرام یا عصبی هستند. دومین تکنولوژی استفاده از اسکن لیزر برای تعیین اتوماتیک نمره تیر است.  

گروه مهندسی Falco- Eye در مجارستان، چندین سال را صرف ارتقای یک سیستم کردند که سریع و دقتی میلی متری داشته باشد. دانشمندان این سیستم را در توکیو آزمایش کردند. این تکنولوژی در طول فینال جام جهانی برای اولین بار در مسابقات تیراندازی همراه با روش نمره دهی سنتی که بوسیله داوران انجام می شود، استفاده شد. در توکیو هنوز داور حرف آخر را می زد! اما تا کی؟  

 

یه نکته خیلی کوچیکی اینجا هست که به قول خواجه فرزان باید بگم : ان نکته اینه که داور اصولا حرف اول و آخر را می زنه!!! حالا تا هر وقت! اینو گفتم که بعضی ها فکر نکنن داور با وجود این دستگاه می ره لای باقالی ها!!!  نخیر داوران همچنان هستند! 

اما در هر صورت این دستگاه کار داور را راحت تر می کنه چون فکر کنید 24 تا تیر در کوالی به هدف اصابت کرده و 4 تا از تیرها ممکنه روی حلقه بالاتر باشه. بعد داور بیچاره نباید به تیر، فیس و یا سیبل برخورد کنه و در عین حال باید امتیاز این تیرها رو هم بگه! بابا خوب سخته دیگه!  

با اینکه این دستگاه دقت بالایی داره و می تونه امتیاز تیرها رو تشخیص بده ولی در مورد تیرهایی با شرایط خاص هم همین حالت رو داره؟؟؟؟  حالا گیریم که بانسر و هنگر و ... را تشخیص می ده، مثلن وقتی تیری pass through می شه .... آنوقت چی؟ بازهم دستگاهشون کار می کنه و می گه امتیاز تیر چقدره؟ من فکر می کنم این دستگاه فقط به درد حذفی می خوره وگرنه تو کوالی که اصلا. چون تعداد تیرها انقدر زیاده که دستگاه می ترکه! (البته هنوز مقاله کارکرد دستگاه را ترجمه نکردم. شاید اگه این کار رو بکنم به سوالاتم جواب داده بشه) در هر صورت این ها رو گفتم که آخرش بگم کنار این دستگاه وجود داور هم لازمه و نمی شه با این حرفها داور رو از زمین خارج کرد. این نویسنده مقاله هم بیخود سعی کرده نقش داور را کمرنگ کنه. علی رغم اینکه گفته شده دستگاه می تونه در حالت های خاص حتی Embeded هم امتیاز تیر را بگه ولی تو pass through که دیگه نمی تونه بگه! بعید می دونم. مگه تو همین حذفی. نمی دونم نظر شما چیه ولی عقیده من که اینه. و حالا ادامه مطلب ...  

 

در مورد سیستم خودکار امتیازدهی مسائلی وجود دارد. اثر یک تیر بر هدف ثابت نیست اما بر روی هدف تاثیر می گذارد. به همین دلیل امکان نصب گیرنده ها در پایین هدف وجود ندارد زیرا تیرها، آن ها را می شکنند. دوم هم اینکه، تیرها بر روی هدف باقی می مانند. تیرها ممکنه خیلی به هم نزدیک باشند و یا ممکنه یکدیگر را بشکنند. همچنین ممکنه یک تیر، تیر دیگر را بپوشاند. سیستم باید دقت میلی متری و بالا داشته باشدتا اگر تیر با حلقه امتیازی بالاتر تماس پیدا کرد، تشخیص بدهد (در اینصورت امتیاز بالاتر به تیر تعلق می گیرد).  

در نهایت برای استفاده از این سیستم در مسابقه ای مانند فینال جام جهانی، سیستم مورد نظر باید سریع (در حدود یک ثانیه) باشد تا امتیاز را با سرعت بالا به بینندگان سایت و همچنین سراسر جهان ارائه بدهد.  

تیم مهندسی Falco - Eye در همکاری مشترک با فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان، بر این مسائل غلبه کرد. آن ها افتخار می کنند که اولین دستگاه اتوماتیک نمره دهی را در توکیو ارائه کردند. آقای Mihaly GARAS ، رئیس تیم مهندس Falco - Eye می گوید : « خوشحالم که سیستم می تواند در این مسابقات مورد استفاده قرار بگیرد. ما زمانی طولانی برای حالا انتظار کشیدیم و با وجود شرایط به خصوص و برخی مسائل در ژاپن مانند 110V  و الکتریسیته متفاوت ؟؟؟؟ (رسما از اینجاش سر در نیاوردم!!! )، باران شدید، سیستم بسیار خوب کار کرد. ما خیلی راضی هستیم. باید از فدراسیون جهانی برای فراهم شدن امکان استفاده از این سیستم تشکر کنیم و همچنین یک تشکر ویژه هم از تیم مهندسی ام دارم. »

 

این سیستم دارای چندین قابلیت مهم برای یک مسابقه است :  

  • اطمینان از مخابره اتوماتیک امتیاز تیر و همچنین مکان دقیق تیر.  
  • اگر تیری در تماس با حلقه ی امتیاز بالاتر قرار بگیرد، امتیاز بالاتر به تیر داده می شود.  
  • به صورت اتوماتیک فاصله تیر تا مرکز هدف مشخص می شود و بنابراین برنده در شوت آف تعیین می شود.  

از انجایی که این دستگاه باید خیلی جالب باشد، طرز کارش را هم براتون ترجمه می کنم و می گذارم. امیدورام همتون موفق باشید و شب ها خواب خرمگس!!! ببینید.

 

نظرات (3)
سلام.ممنون از مطلبتون.منظورش ولتاژ برق ژاپنه که 110 ولت هست ولی خیلی از کشور ها مثل خودمون 220 ولت هست.البته این مساله خیلی راحت با یک آداپتور قابل حل هست و ذکر اون از طرف رییس تیم مهندسی به عنوان یک مشکل در مسیر راه اندازی این دستگاه یه کم عجیبه!
راستی از اونجایی که شما زیاد با داورا میپرید،یه سوال داوری دارم و حوصله ندارم برم دنبالش بگردم:گاهی اوقات تیر که رو فیس میشینه مثلا تو 8 ولی یه پارگی تو کاغذ فیس ایجاد میکنه که اون پارگی تا خط 9 رفته ولی خود تیر در وضعیت فعلیش کاملا داخل 8 هست.معمولا هم زمانایی این اتفاق میفته که تیر کج رو فیس میشینه یا اینکه اون قسمت از فوم زیر فیس کاملا سالم و پر نیست و باعث ایجاد پارگی رو فیس میشه.حالا امتیاز چند حساب میشه؟
thanks a million
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اگه من باشم که می گم 8 و تمام ولی نمی دونم درسته یا نه؟؟؟؟ واقعن نمی دونم اجازه بدهید بپرسم بهتون می گم.
9 مهر 1391 ساعت 01:31 ب.ظ
چی شد جواب من؟من هنوز تیرمو بیرون نکشیدم منتظر رای داورم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
خوب سوالاتون را همون دیشب از خانم رسولی پرسیدم. خوب من چه کار کنم که هنوز جواب ندادند. جواب دادند تو وب می گذارم تا ببینید.
10 مهر 1391 ساعت 01:06 ب.ظ
بانسر و هنگر و
pass through و Embeded دیگه چیه؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
تیرها معمولا بدون هیچ مشکلی به هدف اصابت می کنه ولی گاهی اوقات به خاطر فوم، ممکنه یه جور دیگه بشه مثلا از فوم رد بشه که می شه Pass through . بقیه رو هم توضیح دادم مقالات را بخونید.
20 اردیبهشت 1393 ساعت 01:39 ب.ظ
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد