5 + 1

سلام .... چقدر فعال شدم 


      گفتم پس از مدت ها یه مطالبی بذارم که خوب یه نمه هم به ریکروی ها مرتبط باشه دلشون نگیره...


        دنبال یک مطلب در مورد انواع ریلیز کامپوند بودم که به یه مقاله در سایت archery360 برخوردم و تصمیم گرفتم ترجمه کنم. البته نتیجه زیاد خوب نیست ولی بد هم نیست....(خیلی پرت ترجمه نکردم). این هم مقال....

http://www.archery360.com/2015/02/5-common-archery-mistakes-and-how-to-correct-them       پنج اشتباه رایج در تیراندازی - و چگونگی تصحیح آن ها


     اگر در یک باشگاه تیراندازی حضور داشته باشید، احتمالا می شنوید که افراد می پرسند :« چرا تیرمان به وسط هدف نمی خورد؟» اگرچه هر پرتاب، فرصتی برای یادگیری هست ولی این یک احساس بزرگه که وسط را هدف بگیرید و این خوبه که همیشه بخواهید به وسط هدف بزنید. برای تیرهایی که به اطراف اصابت می کنند، پنج اشتباه شایع را که تیراندازان ریکروی مرتکب می شوند(موافق نیستم چهارتاش کامپوند را هم در بر می گیرد...  حالا خودتان می بینید) و راه هایی که می توان آن ها را اصلاح کردرا یادآوری می کنیم.


   الف) ایستادن نادرست 

    

    آیا وضعیت پاهای شما در هر پرتاب،  کمی با هم تفاوت دارد؟ وضعیت پاهای شما - جایی که پاهای شما هنگام پرتاب قرار می گیرد، پایه و اساس پرتاب شما است. وضعیت شما باید از هر تیر به تیری دیگر، ثابت باشد. 

    برای اطمینان از یک وضعیت ثابت، تعدادی نوار (یا تیر یا هر نشانه ای) را در محل قرارگیری پاهایتان در زمین استفاده کنید. اگر به عنوان مثال از وضعیت ایستادن باز استفاده می کنید، نوارها را برای تعیین وضعیت پاها و پنجه ها برای پرتاب های یکسان قرار دهید. 

    به یاد داشته باشید وضعیت ایستادن تنها تاثیر روی قرارگیری پاها نیست اما همیشه باعث ایجاد تعادل و مرکز ثقل است. با ایجاد یک وضعیت ثابت،‌ اطمینان خواهید داشت که موقعیت متعادلی برای پرتاب های قوی دارید. 


KSLInternationalArchery.com. This photo is a perfect example of the correct open stance. One of the most important attributes of your stance is consistency.


توضیحات : این عکس یک مثال عالی برای مدل ایستادن باز است . یکی از ویژگی های مهم ایستادن،‌ ثبات و استواری است.       یه نکته هایی به ذهنم می رسه بگم بد نیست.... البته خیلی ها حرفه ای هستند و می دانند و الان دارند تند تند می خوانند که بره .... و قیافه هاشون الان احتمالا اینطوریه : 


 •     وضعیت قرارگیری  پاها در مبتدی ها فرق دارد. اگر مبتدی هستید سر تمرین فردا این شکلی (مدل عکس) نایستید!  مدل ایستادن مبتدی ها اینطوریه :‌ مقابل هدف می ایستید به نحوی که کاملا روبرویتان باشد. سپس برای راست دست ها (کسانی که کمان را با دست چپ نگه می دارند و زه را با دست راست می کشند)،‌ گردش به راست و برای چپ دست ها گردش به چپ به میزان 90 درجه! سپس از ناحیه شکم به طرف هدف برمیگردید و به آن نگاه می کنید. نوک پنجه های پا در یک خط. تیراندازها تحت شرایط خاصی و با نظر مربی وضعیت ایستادن را تغییر می دهند.

  

 توضیحات : ایستادن با زاویه 90 درجه نسبت به هدف. پنجه پاها در یک خط  است. 


 • توضیح تکمیلی در این مورد اینه که اگر ( راست دست ها، یعنی کسانی که با دست راست زه را می کشند و با دست چپ کمان را نگه می دارند) روی پنجه خم شوند و وزن (نقطه ثقل بدن)، روی پنجه قرار بگیرد، در اینصورت تیرهای شما به سمت چپ هدف متمایل می شود و اگر وزن بدن در هنگام تیراندازی روی پاشنه پا بیفتد در اینصورت تیرهای شما به سمت راست هدف متمایل می شود. برای چپ دست ها این وضعیت برعکس هست. پس سعی کنید همیشه وزن بدن را در کف پا به صورت مساوی تقسیم کنید. 
 • تنفس در تیراندازی می تواند روی ثبات تقسیم وزن کف پاها تاثیر داشته باشد. 
 • اگر در مسابقات با تیراندازانی مواجه شدید که با خودکار روی نوار خط آتش یا همان shooting line را علامت می زنند و محل ایستادنشون را ثابت می کنند، همیچوقت بهشون نخندید. این خیلی مهم هست که هر بار و در هر اند، دقیقا در همون محل و با وضعیت ثابت تیر بزنید. البته ممکنه خیلی ها بگن زیاد تاثیر نداره یا بعضی ها بگن جابه جایی های اینطوری خیلی هم تاثیر دارد. مراقب باشید تبدیل به وسواس نشود.
 • این مورد کامپوند را هم در برمیگیرد.

   

    ب) چرخاندن آرنج

    

      چرخاندن صحیح آرنج یکی از موارد ساده تیراندازی هست اما مهارت بسیار مهمی است. به این معنی که باید آرنج دستتان (دستی که کمان را نگه داشته)را به صورت مستقیم بچرخانید. این عمل را باید از کشیدن تا پرتاب تیر حفظ کنید. اگرآرنج به صورت مستقیم نچرخد، تعداد زیادی مشکل برای شما ایجاد می شه، از کوفتگی قسمت داخلی بازو یا ساعد( بر اثر اصابت زه) تا انحراف و تغییر جهت دادن تیرها به سمت دیگری از هدف - در هر صورت غیر از مرکز -  بر اثر اصابت زه به دست و .... 

    برای جلوگیری از این مشکلات، آرنج را به صورت مستقیم و قبل از بالا بردن و کشیدن کمانتان بچرخانید (یعنی همان موقعی که قصد بالا آوردن کمان را دارید،‌ آرنج را بچرخانید نه وقتی که کشش شروع شده). 

   با تنظیم صحیح آرنج دست نگه دارنده کمان از ابتدای کشش و نگه داشتن این وضعیت تا پایان پرتاب تیر، قسمت بالای بدن به درستی تراز می شود که نتیجه آن در پرتاب های قوی و جمع تیر بهتر نشان داده می شود. 


 GeekDad.com. Jim MacQuarrie, archery coach and writer, used this illustration to demonstrate proper elbow rotation in a comparison between Hawkeye and Olympic medalist Brady Ellison.

   توضیحات : عکس اول را ببنید .... (چقدر آشناست.... عکس پایینی هم چرخش آرنج برادی الیسون هست.


  نکته : 

 • بعضی افراد فیزیکشون اینطوریه که آرنج نمی چرخد. این افراد هم صدمه می بینند  و هم این مسئله به شدت روی پرتاب تیر تاثیر دارد به خاطر انحراف تیر از مرکز هدف. مربی هم هر چه تلاش می کند تا با تمرینات مختلف آرنج را بچرخاند، نمی شه و شاید این خیلی دیر اتفاق بیفتد. به همین دلیل بعضی ها مثل عکس اول، دو یا چند arm guard می بندند و یا از آرم گاردهای سراسری استفاده می کنند. برخی دستشان را می چرخانند ولی موقع کشش، آرنج به حالت اول برمی گرده.    با این حال استفاده از چند آرم گارد، تنها جلوی صدمه دست را می گیرد و با انحراف زه و یا کم شدن ارتفاع تیر نمی توان مقابله کرد. دقت کنید زمانی که لباس با آستین گشاد به تن دارید و برخورد زه به آستین باعث کاهش محسوس ارتفاع تیر و  انحراف آن از مرکز هدف می شود!
 • مراقب باشید موقع چرخاندن آرنج، زیاد فشار نیاورید ... به آناتومی آرنج توجه کنید...
 •  1476 1
 • اگر زیاد فشار وارد کنید و از قضا مفاصل ضعیفی هم داشته باشید، پشت آرنج به شدت درد می گیرد. قسمت  اپی کندیل. پس زیاد فشار نیاورید چون ممکنه مجبور بشوید تیراندازی را رها کنید. برای اطلاع از آناتومی آرنج و استخوان های بدن می توانید به این سایت مراجعه کنید. این مورد به کامپوند هم مربوط می شود.

http://www.iranorthoped.ir/fa/news/1476     ج) قلاب کردن انگشتان (وضعیت قرارگیری انگشت ها روی  زه)


    وقتی انگشتانتان روی زه هستند آیا نگاه می کنید کجا قرار دارند و یا به سادگی آن ها را حس می کنید و کشش را آغاز می کنید؟ محکم نگه داشتن انگشتان روی زه همراه با انقباض انگشتان باعث ایجاد مسائل زیادی می شود که شامل گم کردن هدف تا ایجاد تاول در انگشتان  و دردناک شدن آن ها است.

   بنابراین مطمئن بشوید محل قرارگیری انگشتان شما روی زه برای هر پرتاب دقیقا همانطوری است که مربی آموزش داده است و مطمئن بشوید باز هم که این موقعیت برای تمام پرتاب ها یکسان است. قلاب ثابت انگشتان به جمع تیر بهتر کمک می کند. 


 Olympic silver medalist Jake Kaminski demonstrates the proper split-finger hook: one finger above the arrow and two fingers below it, with emphasis on correct finger placement on the string.

توضیحات : جک کامینسکی، دارنده مدال نقره تیمی بازی های المپیک، وضعیت انگشتان روی زه را به خوبی نشان می دهد. یک انگشت بالای تیر و دو انگشت زیر آن قرار دارد....به قرارگیری صحیح انگشتان روی زه توجه کنید. 


  نکته : 

 • یک سری تقسیم بندی در انگشتان برای گرفتن زه وجود دارد که انگشتی که زیر تیر قرار میگیرد بیشترین نیر رو تحمل می کنه ولی باید بدانید که این تقسیم فشار در افراد مختلف،‌ متفاوت هست. 
 •  زه را با تنش نکشید. اون را بگیرد و با کتف کشش را انجام بدهید و نه با انقباض سر انگشت ها. این در چرخش زه و رها کردن آن تاثیر دارد و همانطور که گفته شد باعث انحراف از مرکز می شود. 
 • موقع ریلیز فقط کافیه انگشتان را شل کنید. کسانی که زه را به شدت می گیرند، نمی توانند ریلیز نرمی داشته باشند. 
 • پرواضحه که به کامپوند مربوط نمی شود. کامپوندی ها یه مدل دیگه با انگشت ها درگیری دارند. 


 د) نقطه انکر یا تکیه گاه 


   برای تیراندازان مبتدی، قرارگیری دست زیر چانه به صورت ثابت، می تواند به یک دردسر تبدیل بشود. محل انکر زیر چانه تان است، جایی که دست را پس از کشش زه،  در آن نقطه قرار می دهید. برای درک کردن اهمیت ثابت بودن نقطه تکیه گاه، توجه کنید به اینکه انکر در قایق چه کار می کند؟ تکیه گاه در قایق باعث حرکت آن می شود و به همین ترتیب، انکر در تیراندازی از قرارگیری دست در نقاط مختلف هنگام کشش کمان و سپس پرتاب تیر در جهات مختلف، جلوگیری می کند. شما می توانید نقطه تکیه گاه را با راهنمایی مربی تان پیدا کنید و سعی کنید همین نقطه در هر پرتاب ثابت باشد یعنی در هر بار کشش زه، دست دقیقا زیر چانه برود. اگر احساس کردید تفاوتی در پرتاب ها وجود دارد، با مربی تان تمرین کنید تا به ثبات برسید. 


In this photo, Olympic champion Ki Bo Bae of Korea demonstrates a solid anchor point that’s used by intermediate and advanced archers: drawing the bowstring to under her chin. Many beginning archers anchor by drawing the bowstring to the corner of their mouth.


توضیحات : در این عکس قهرمان المپیک Ki Bo Bae دیده می شود که یه نقطه ثابت برای تکیه گاه را دارد. 


نکته : 

 •  به دلیل لغزنده بودن موضوع، نمی تونم نکته بگم.... ولی یادمه که زه باید نوک بینی می بود و اون ابتدا چون نمی تونستم زه را نوک بینی قرار بدهم ....دوستانم باهام شوخی می کردند و در جوابم که خیلی با اراده می گفتم :« بالاخره این نوک بینی را پیدا می کنم!!! » بهم می گفتند :‌« برو بینی ات را عمل کن و 5 تا وسط براش بذار و بعد موقع کشش، زه  را روی هر کدوم از وسطا که خواستی، بذار...»
 • این مورد  برای کامپوند به شکل دیگه ای هست. ولی اصولش همینه.  


  ه) پرتاب های قوی 

    

    یک اشتباه رایج که بوسیله بسیاری از تیراندازان ایجاد می شود، شکست در تمام کردن پایان پرتاب با قدرت است. نشانه گیری پیش از موقع ، معمولا باعث ایجاد پرتاب های ضعیف می شوند و عامل دیگر وقت گذاشتن و تمرکز کردن زیاد روی هدف گیری است که در نتیجه، فیکس شدن و تمرکز روی حرکات مناسب عضلات را فراموش می کنید. 

   پرتاب ضعیف می تواند باعث پرتاب تیر با ارتفاع کم و اصابت تیرها کنار هم با فاصله روی هدف بشود. خوشبختانه پرتاب ضعیف به راحتی!!! برطرف می شود، فقط با تغییر جهت تمرکزتان. 

   وقتی که در کشش کامل هستید و آماده نشانه گیری، بر روی حرکت عضلاتتان تمرکز کنید که مربی تان به شما آموزش داده است. هدف گیری خیلی مهم است اما این هم مهم هست که از عضلاتتان برای ایجاد یک ریلیز قوی و عملیات پایانی تیراندازی استفاده کنید. با تمرکز روی تکنیک درست در زمان درست(زمان بندی درست و مناسب) پرتاب های شما قوی تر می شود و جمع تیر بهتری نیز به دست خواهید آورد. 

 Paralympian Lee Ford is a great example of an archer who consistently focuses on strong shots.

توضیحات : لی فورد تیرانداز پارا المپیک یک مثال خیلی خوب برای تیراندازی با تمرکز ثابت در پرتاب های قوی است. 


نکته : 

 • این موضوع تغییر تمرکز برای برخی واقعا دردسر می شه مخصوصا وقتی که دست کاملا از هدف خارج بشه. کسانی که معمولا دستشون را در هدف نگه می دارند خیلی بهتر فیکس می شوند و جمع تیر بهتری دارند. کسانی که دستشان از هدف خارج می شه باید دوباره با تلاش زیاد به هدف برگردند که خودش خیلی انرژی می بره و در ضمن باعث ایجاد انقباض در عضلات هم می شود که در نهایت همین انقباض  حرکت عضلات را مختل می کنه و  یک ریلیز خیلی بد می دهد و دست نگه دارنده کمان هم فیکس نمی ماند. ادامه فشار دست نگه دارنده کمان به جلو و ادامه کشش، می تواند تا حدی جلوگیری کند. ولی از نظر روانی تیرانداز را بیچاره می کند.... 
 • برخی ترس از زرد دارند. یعنی از رنگ زرد می ترسند! توصیه می شه که این افراد مدتی از یک فیس تمام زرد رنگ استفاده کنند و هر بار قطر آن را کاهش بدهند تا این مشکل برطرف بشه ولی خودم دیدم که این مشکل به صورت دوره ای برمی گرده و همین آش و همین کاسه!
 • شما می توانید جای دیگه ای غیر از زرد را نشانه بگیرد. ممکنه کمک بکند ولی باز فرقی ندارد. فکر می کنم همون متد مقاله بهتر باشه. گردش تمرکز از نشانه گیری به فیکس شدن و حرکت عضلات.  در کامپوند به شدت صدق می کنه مخصوصا که در اسکوپ هدف چند برابر می شه. 


    5+1

    مطلب دیگه در پخش تیر، می تواند ریلکس نگرفتن قبضه باشه و یا حتی درست نگرفتن آن .... البته عوامل زیاد هست ولی عوامل شایع همین ها می تواند باشه، یعنی عواملی که در خیلی از تیراندازها تکرار می شوند. همین را بگم که موقع گرفتن قبضه دقت کنید که اون را متعادل نگه دارید. اگر رهاش کنید، موقع ریلیز هر طرفی دلش بخواد می ره و اگر محکم بگیردش، پس از ریلیز بیرون نمی پرد و در پرتاب تیر هم دچار مشکل می شوید یعنی دست به قبضه فشار می اورد و تیر هم دچار تنش و انحراف می شود. مثالی که معمولا می زنند اینه که انگار گردن یک جوجه یا بچه گربه را گرفتید. اگر اون را محکم بگیرید خفه می شود و اگر شل بگیرید از دستتان رها می شه....  این مورد در کامپوند اگر رعایت نشه مساوی خواهد با چند برابر انحراف از مرکز به دلیل شتاب اولیه کمان. ولی با آب تراز می شه تا حدی از این انحراف مطلع شد و جلوی آن را گرفت.  


نظرات (1)
چند وقت نبودی دلمون برات تنگ شده بود
عالی بود مثل همیشه
امتیاز: 0 0
پاسخ:
فدات....
10 بهمن 1394 ساعت 09:10 ب.ظ
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد