انواع کویور


    سلام


    تا ملت دارند کوالی می زنند و امیدواریم که همشون تو ایکس، فیکس! باشند.... یک عدد مطلب می گذارم تا اوقاتتون سپری بشه البته دو تا نکته را باید بگم ...


   اول اینکه این اون مطلبی نیست که از دیدنش قراره کف کنید!

   دوم هم اینکه این مطلب برای دوستان تیربنداز جدید است ولی خوب بقیه هم نگاه بندازن بهش بدک نیست....


     همه ما می دونیم که کویور چیه؟ تیردان یا کویور همان وسیله ای است که تیر و البته برخی از وسایل جانبی که مهمترینش تیرکش هست (البته بنده اسلینگ انگشتی و کیف ابزار بعلاوه کارت بیمه ورزشی را هم در کویورم می گذارم) در داخل ان قرار می گیرند. البته اصولا از اول فقط تیردان بوده است ولی الان اینقدر جیب داره که ادم پیش خودش می گه خوب کارت بیمه ورزشی ام را هم می گذارم تا در دسترس باشه. دوستان تیربنداز جدید یادشون باشه که اهمیت کارت بیمه ورزشی برای شما کمتر از تیر برای کمان نیست.... 


 


     اولین نوع و مرسوم ترین نوع کویور، همین کویور کمری هست که بوسیله یک عدد کمربند به کمر وصل می شه و البته در قدیم محدوده جغرافیایی گسترده ای را در بر می گرفته. اینطور که در ویکی پدیا نوشته شده از شمال امریکا تا چین ....تیراندازان ارتش های اسیایی بیشتر از این نوع کویور استفاده می کردند.


 

 نوع دوم کویور، بک کویور است. این نوع کویور مثل همون مدلی هست که توی کارتون رابین هود دیدیدم و به ما نشون دادند که نه تنها رابین هود بلکه تمام تیراندازان از همین نوع کویور استفاده می کردند ولی در صفحه ویکی پدیا نوشته شده که به نظر می رسه این نوع کویور در اروپا برعکس انچه که در انواع نسخه های کارتون و فیلم رابین هود نشان دادند، مرسوم نبوده و انها هم از همون کویور های کمری استفاده می کردند.

البته نویسنده مدارکی هم ارائه کرده ولی بنده که هر چی ریز شدم و چشم چرخوندم در تصاویر ارائه شده یه دونه کویور هم ندیدم چه برسه به اینکه کمری باشه یا بک کویور!

حالا هر کی دوست داره می تونه رابین هود را با بک کویور تصور کنه یا با کویور کمری.... با خودتونه. اما بالا و پایین بک کویور بوسیله یک عدد بند به هم وصل می شده و اون را به شانه اویزان می کردند مثل کوله پشتی. استفاده از این نوع کویور بیشتر در قبایل سرخپوست امریکای شمالی و افریقا ظاهرا رایج بوده است. زمانی که از بک کویور استفاده می کنید فقط کافیه دستتون را به پشت ببرید و سر ناک تیر را بگیرید. انوقته که در سه سوت تیر روی کمانتون قرار می گیره. 

نوع سوم کویور، کویور زمینی هست که بیشتر در حالتی استفاده می شه که تیرانداز در یک مکان ثابت و بدون تغییر می خواد تیر بزنه. چون این نوع کویور به شکل میله ای هست که در روی زمین ثابت می شه و یک حلقه برای نگه داشتن تیر در بالای اون وجود داره یعنی تیرها رو به صورت عمودی در این حلقه قرار می دهند و بعد به راحتی تیر را از داخل حلقه بیرون می اوردند و در کمانشون می گذارند.نوع چهارم کویور، کویوری هست که به کمان وصل می شه و البته نسبت به انواع دیگه جدید هست. این نوع کویور به لیمب های کمان متصل می شه تا شکارچی سنگینی کویور و یا جابه جاشدن تیر در داخل اون را نداشته باشه. تیرها در داخل این نوع کویور قرار می گیرند و به سادگی بوسیله شکارچی استفاده می شوند. خیلی کیف داره و کلاسش هم بالاست. بیشتر روی کمان کامپوند وصل می شه ولی تو یه عکس روی کمان ریکرو هم دیدم که نصب شده.
مسابقات جام جهانی تیراندازی با کمان- مرحله چهارم - رکلاو لهستان


   سلام

  

    چقدر نبودن لذت بخشه! واقعا یه مدت از دستم راحت بودید... واقعا خوش به حالتون... ولی دو سه تا مطلب خیلی خوب زیر سر دارم که احتمالا از دیدن یکی دو تاش کف می کنید.... یکی از این مطالب انشاله در جریان مسابقات  مرحله چهارم وردکاپ، در وب منتشر می شه. و اما مرحله چهارم در حالی شروع شد که باز ویزا نرسید و ما نرسیدیم و نرسیدیم و .... ولی ورزشکاران کره، امریکا، هند، المان، مکزیک، ژاپن و .... با تمام قدرت شرکت کردند و نتایج در مسافت اول و برای کمان ریکرو به این صورت است.


 

ادامه ...

تبریک


    سلام


      قهرمانی خانم الهام امجدیان در مسابقات جام رمضان در ماده کامپوند بانوان را به ایشان و خانواده محترمشان تبریک می گویم . ایشان سال گذشته هم موفق به کسب مقام قهرمانی شدند و در واقع امسال، قهرمانیشون را تکرار کردند. کارش درسته!!!                                                                                                       از طرف خودم و بچه های اسپاد برق تهران

اتمام مسابقات جهانی کالی - کلمبیا


  شب بخیر


    یکی از دوستان پرسیدند که در مسابقات تیراندازی هر فرد چند تا تیر پرتاب می کنه؟

این بستگی به نوع مسابقه داره. در مسابقات داخل سالن در هر اند 3 تیر پرتاب می شه که باید به هر فیس یک تیر زده بشود. می دونیم که مسابقات داخل سالن در دور مقدماتی، 10 اند است. پس امتیازات در هر اند از 30 و مجموع  از 300 محاسبه می شود.


      در مسابقات خارج سالن وضعیت متفاوته و در هر اند 6 تیر پرتاب می شود حالا ممکنه مسابقه چهار مسافت باشه که در اینصورت در هر مسافت 6 اند و در هر اند 6 تیر زده می شه که امتیاز هر مسافت از 360 محاسبه می شه که مجموع چهار مسافت می شه 1440! یعنی در چهار مسافت تیرانداز 144 تیر پرتاب می کنه.


       اما در مسابقاتی مثل المپیک راند برای ریکرو و یا کامپوند راند برای کامپوند، در دور مقدماتی دو کوالی وجود داره که در هر کوالی 36 تیر زده می شه (6 اند و در هر اند 6 تیر) و امتیازات هر کوالی از 360 محاسبه می شه که مجموع دو کوالی می شه 720. بنابراین در این مسابقات هر تیرانداز 72 تیر پرتاب می کنه.


      مسابقات فیلد ارچری که در واقع ترکیبی از تیراندازی و گلف هست! (چون ظاهرا تیراندازها در محوطه پس از پرتاب تیر به هر هدف، به سمت هدف دیگه حرکت می کنند = شباهت به گلف!) به هر هدف، 3 تیر زده می شه ولی هنوز در مورد فیلد ارچری اطلاعاتم کامل نیست و نمی دونم حذفی به چه صورت برگزار می شه. وقتی اطلاعاتم تکمیل شد، می گم.


       اما در مرحله نیمه نهایی مسابقات ریکرو که به صورت فیلد ارچری برگزار می شه و نمی دونم چطوری؟؟؟ خیلی مختصر و مفید در وردارچری اینطوری نوشته که ... (تیراندازان باید به چهار هدف تیراندازی کنند....حالا فاصله چقدره ؟ نمی دونم. هر تیرانداز 3 دقیقه فرصت داره تا سه تیر به هر هدف بزنه.) این نتایج به دست امده و مسابقات تموم شده ...


  • ریکرو اقایان          مسابقه اول بین برادی الیسون و هربرت دورنهوفر اتریشی برگزار شد که الیسون خیلی راحت بازی را 62 به 51 برد و به فینال رفت. در بازی دوم هم ژان والادون موفق شد 60 به 56، الن ویلس را شکست بده و به فینال بره.


         در مسابقه رده بندی الن ویلس با نتیجه 57 به 54 هربرت دورنهوفر را برد و سوم شد. اما در فینال مجددا هواداران الیسون اعصاب له شدند چون با یک امتیاز نزدیک 62 به 60 بازی را به والادون باخت و دوم شد.


  1. ژان والادون از فرانسه
  2. برادی الیسون از امریکا
  3. الن ویلس از بریتانیا


معلوم نیست این عروسکه چیه؟ طوطیه انگار از نوکش معلومه ولی یه کم بد رنگه....

  • ریکرو خانم ها

         در دور نیمه نهایی این بخش مسابقه اول بین دو المانی یعنی النا ریشتر و Lisa UNRUH برگزار شد که النا ریشتر 49 بر 47 بازی را برد و به فینال رفت. در مسابقه دوم هم ناومی فولکارد 52 بر 50 جسیکا تومازی را برد و او را راهی مسابقه رده بندی کرد.

در دیدار رده بندی جسیکا تومازی 58 بر 52 Lisa UNRUH را برد و سوم شد و اما در فینال که خیلی هم نزدیک و حساس بوده.... ناومی فورلکارد از بریتانیا و النا ریشتر از المان پس از تساوی در امتیاز 53، شوت اف زدند که باز هم هر دو 5 زدند ولی تیر فولکارد به مرکز هدف نزدیک تر بوده و بازی را برده و قهرمان شده...


  1. ناومی فولکارد از بریتانیا
  2. النا ریشتر از المان
  3. جسیکا تومازی از ایتالیا

معرفی نفرات راه یافته به نیمه نهایی مسابقات جهانی کالی - ریکرو


 سلام

 

       دیشب چهار نفر در ریکرو اقایان و خانم ها که به مرحله نیمه نهایی می روند مشخص شدند و امشب مسابقات نیمه نهایی و به ترتیب فینال و رده بندی برگزار می شه تا پرونده این مسابقات در قسمت تیراندازی بسته بشود. رشته های ورزشی دیگه ای مثل بولینگ و بیلیارد و .... هم در این مسابقات بودند.


  •     ریکرو اقایان


البته این عکس مربوط به مسابقات بربو هست.


    در مرحله دوم دور مقدماتی، باز هم برادی الیسون موفق شد در مجموع مقام اول را به دست بیاورد. وی در این مرحله 365 امتیاز به دست اورد و  در دور مقدماتی با 751 امتیاز بهترین عملکرد را داشت. ژان والادون فرانسوی که در دور دوم با 370 امتیاز اول شده بود، در مجموع با 750 امتیاز دوم، الن ویلس از بریتانیا با 735 امتیاز، سوم و هربرت دورنهوفر از اتریش هم با به دست اوردن 712 امتیاز چهارم شدند.

  

     در دور نیمه نهایی این مسابقات امشب برادی الیسون با هربرت دورنهوفر مسابقه می دهند و مسابقه ژان والادون و الن ویلس، فینالیست دیگر این مسابقه را مشخص می کند.


 

  •    ریکرو خانم ها


        اما در این قسمت النا ریشتر از المان علی رغم اینکه در دور دوم کوالی با 335 امتیاز سوم شد (در این دور جسیکا تومازی با 340 امتیاز مقام اول را به دست اورد) اما در مجموع با 703 امتیاز جایگاه اول را به خودش اختصاص داد. ناومی فولکارد از بریتانیا با 698 امتیاز دوم شد، جسیکا تومازی با 691 امتیاز سوم شد و در نهایت Lisa UNRUH دوباره از المان با مجموع 683 امتیاز چهارم شد.


   در دور نیمه نهایی النا ریشتر با LIsa UNRUH مسابقه می دهد و یه پای دیگه فینال با مسابقه جسیکا تومازی و ناومی فولکارد مشخص می شود. 


    سوالی که الان پیش می اد اینه که حذفی مسابقات فیلد ارچری چطوری برگزار می شود؟؟؟

( تعداد کل: 9 )
   1       2      >>